A už nikdy si je nespletete! Klikva vs. brusinka

Důvodem, proč se může klikva vs. brusinka plést, je jejich fyzická podobnost. V obou případech se jedná o nižší keře s jasně červenými kulatými bobulemi s tím, že u klikvy jsou plody větší než u brusinek. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedlé brusinky menší, nemůže se jim klikva rovnat.

A už nikdy si je nespletete! Klikva vs. brusinka

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) je někdy označována jako americká nebo kanadská brusinka. Nedejte se ale zmást. O brusinku obecnou (latinsky Vaccinium vitis-idaea), na kterou je možné vzácně narazit i v našich lesích, se ani zdaleka nejedná. 

Klikva vs. brusinka: Chutnají obě

Brusinky i klikva se používají běžně v kuchyni. Zatímco chuť brusinky je možné popsat jako kyselou s lehce sladkým nádechem, v případě klikvy je kyselá chuť doplněna nahořklostí. Klikvy i brusinky je možné použít k výrobě džemů, marmelád nebo omáček. Klikvová omáčka je vyhlášená hlavně ve Spojených státech, kde na stole nesmí chybět na Den Díkůvzdání. U nás si můžeme klikvy i brusinky koupit také v sušené nebo lyofilizované podobě.

Klikva i brusinka patří do rodu Vaccinium. Spolu s dalšími 450 druhy, včetně nám dobře známé borůvky.  

Brusinka: Malá, ale šikovná

Brusinka obecná je na rozdíl od klikvy velmi ceněná nejen pro svou chuť, ale také pozitivní zdravotní účinky. V těchto malých červených plodech se skrývá například vitamín C – silný antioxidant podporující imunitní systém, tvorbu kolagenu, vstřebávání železa i mírnění únavy. Mezi další látky s významnými antioxidačními účinky patří antokyany a flavonoidy. Brusinky jsou bohaté také na minerální látky – například mangan, který přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, nebo draslík s jeho pozitivním vlivem na funkci svalů a nervové soustavy. 

Brusinky díky svému jedinečnému složení podporují přirozenou odolnost a obranyschopnost, mají pozitivní vliv na stav kostí a kloubů a ženy ocení skutečnost, že přinášejí úlevu při premenstruačním syndromu i během menopauzy. 

Jak zařadit brusinky do běžného jídelníčku

Dříve bylo možné na brusinky v lese narazit stejně jako nyní na borůvky. Kvůli neopatrnému kácení a lesním zásahům jsou ale nyní už spíše vzácností. 

  • Čerstvé brusinky – přisypte je do ovocného salátu, smíchejte s hlávkovým salátem nebo udělejte brusinkový koláč. Uvařit můžete i džem.
  • Sušené a lyofilizované brusinky – stejně dobře se hodí k dochucení domácího müsli jako oříškové směsi. 
  • Brusinkový prášek – přidat ho můžete do jogurtu, snídaňových cereálií, smoothies i bylinkového čaje.
  • Doplňky stravy – brusinky obecné jsou pro své vynikající účinky často součástí doplňků stravy, v nichž může být jejich efekt dále podpořen dalšími zdraví prospěšnými složkami. Doplňky stravy mají nejčastěji podobu kapslí nebo šťávy.

Pokud váháte, jakou formu vybrat, myslete na to, že tepelná úprava může prospěšné látky (například vitamín C) znehodnotit. Brusinky tak ztratí část svých účinků, díky kterým jsou tak jedinečné. 


ImuBerin balení

ImuBerin

Komplexní doplněk stravy vyvinutý podle originální norské receptury.
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...