Bez černý (Sambucus nigra) byl v minulosti často využíván pro své pozitivní účinky i jako zdroj surovin pro domácí výrobu sirupů, marmelád nebo vína. Proto byl vysazován v blízkosti venkovských domů, zahrad a hospodářství, kde byly jeho květy i plody snadno dostupné. Podél cest ho můžete najít i dnes.
Bez černý – účinky oceníte po celý rok
Jak květy, tak bobule bezu v sobě skrývají bohatství v podobě jedinečných látek jako jsou flavonoidy, vitamíny (vitamíny A, C a skupiny B) nebo minerály (například draslík, vápník a železo). Jak tedy nejlépe uchovat jejich účinky, díky nimž bez černý působí jako antioxidant , podporuje přirozenou obranyschopnost i detoxikaci těla a napomáhá při kontrole tělesné hmotnosti i hladiny krevního cukru?
Bez černý – recept na rychlý bezinkový kompot
Bezinky je možné zpracovat podobně jako borůvky. Stačí otrhat zralé bobule (pozor, ty nedozrálé mohou obsahovat zdraví nevhodné látky) a dát je do zavařovací sklenice. Pokud máte sklenici o objemu 0,7 litru, přidejte cca 3 lžíce cukru a zalijte vodou. Množství cukru upravte podle velikosti nádoby. Uzavřené sklenice zavařujte po dobu 20 minut při 80 °C.
Využít můžete také postup, kdy 2 litry bezinek prosypete 300 g cukru. Následující dva dny vždy sklenici doplníte bezinkami a cukrem, protože plody se slehnou. Poté opět zavařte.
Marmeláda z bezových květů
Naše (pra)babičky si nenechaly ujít žádnou příležitost k využití darů přírody. Bezové květy proto nejen sušily na čaj, ale dělaly z nich také marmeládu. Při ruce přitom neměly speciální želírovací cukr, ani citrón nebo kyselinu citrónovou, které se do marmelád dnes běžně přidávají. Vystačit si tak musely s vodou, cukrem, hlavní přísadou a notnou dávkou trpělivosti při míchání. Ve 21. století je tak příprava mnohem rychlejší.
1. Natrhejte (nejlépe po dešti) 30 kusů bezových květů, kupte 3 citróny, 2 kg želírovacího cukru a natočte si 3 litry vody.
2. Odstříhejte hlavní stonky, přidejte šťávu a kůru z citrónů a zalijte převařenou vodou.
3. Květy nechte takto namočené jeden až pět dnů na chladném místě (ne v lednici) s tím, že čím déle se budou květy macerovat, tím bude chuť marmelády výraznější.
4. Slijte vodu přes jemné plátýnko do hrnce a zbytky květů ještě přes látku vyždímejte.
5. Přidejte želírovací cukr (případně cukr a pektin) a vařte, dokud nezačne marmeláda želírovat (to poznáte želírovacím testem, při kterém kápnete na talířek a počkáte do vychladnutí).
6. Plňte do předem vyvařených sklenic, případně zavařte po dobu 10 minut při 80 °C.
Pokud rádi experimentujete, přihodit můžete vanilkový lusk, hřebíček nebo zázvor.
Zdroj: