Bezinková šťáva z plodů – jak na domácí šťávu z bezinek?
Jaro je období, kdy každý z nás může začít zpracovávat to, co nám příroda dává. Není přitom potřeba mít zahrádku. Stačí jít ven a podívat se kolem sebe novýma očima. Při vycházce tak určitě nepřehlédněte černý bez. Jak se dělá bezinková šťáva z plodů?
Černý bez neboli latinsky Sambucus nigra u nás patří k původním druhům rostlin a není žádnou vzácností. Nejčastěji roste na světlých a polostinných místech, rád má vlhkou půdu bohatou na živiny. Na venkově ho běžně uvidíte podél cest, na mezích i na lesních mýtinách. Pokud pojedete do zahraničí, setkat se s ním můžete od Malé Asie až po Kaspické moře.
Sběr bezinek
U bezu černého se běžně sbírají plody (bezinky) a květy. Plody jsou malé, černé, kulaté a lesklé peckovice. Sběr plodů je velmi jednoduchý a rychlý. Vydejte se na něj ideálně po dešti. Skvělým pomocníkem jsou nůžky, kterými ustřihnete hlavní stopku. Protože bezinky rychle plesniví, s jejich zpracováním dlouho nečekejte.
U plodů je, na rozdíl od květů, menší riziko záměny s dalšími druhy bezu – bezem červeným a bezem chedbí.
Bezinková šťáva z plodů
Připravte se na to, že plody černého bezu jsou bohaté na purpurové barvivo, sambicyanin. Proto je vhodné při práci s nimi používat rukavice.
- 1 kilogram bezinek otrhejte, například pomocí vidličky, umyjte a zalijte vodou.
- Při mírném varu nechte 15 minut probublávat a poté směs propasírujte přes sítko, nebo plátýnko.
- Do takto získané tekutiny přidejte 800 g cukru krupice, nebo krystal, a 10 g kyseliny citrónové sloužící ke konzervaci (použít místo ní můžete šťávu ze 3 citrónů).
- Vařte, dokud sirup nezhoustne.
- Po vychladnutí plňte do sklenic.
- Sirup vydrží déle, pokud bude v chladu a temnu.
Osvěžující bezový sirup z květů
Nejen z plodů, ale také z květů můžete připravit výborný sirup. Hlavní sezona květů je od května do července, někdy ale vykvetou i nové výhonky a zásobu tak můžete doplnit v září.
- Ideálně dva až tři dny po dešti nasbírejte 10 až 20 celých květů černého bezu (mohou být už plně rozkvetlé).
- Přelijte květy jedním litrem převařené studené vody a přidejte 30 g kyseliny citronové a šťávu ze 2 citrónů.
- Druhý den vyberte květy a menší nečistoty přeceďte přes jemné sítko, nebo plátýnko.
- Přidejte 1 kg cukru a pomůcku na konzervování.
- Důkladně míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí.
- Přelijte sirup do čistých lahví, zazátkujte a uložte do temna a chladu.
Víc, než jen pro chuť
Zapomeňte na kupované sirupy. Šťávu z plodů bezinek používejte k přípravě limonád a nápojů místo nich. Navíc, v bezinkové šťávě je toho schováno mnohem víc.
Zobání syrových bezinek se raději vyhněte. Způsobit mohou bolesti břicha a střevní komplikace.
Bezinky jsou plné éterických olejů a flavonoidů , které jim propůjčují silné antioxidační a imunostimulační účinky. Bezinková šťáva je skvělým způsobem, jak si uchovat to nejlepší z bezu černého až do podzimních plískanic. Pokud vám dojde šťáva z bezinek dříve, můžete sáhnout po některém z doplňků stravy , který výtažky z plodů černého bezu obsahuje.
Zdroj informací:
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč