Má vážně brusinkový čaj účinky, které stojí za to?
Nebo je to spíš oživení pitného režimu? Podívali jsme se na tohle oblíbené ovoce z blízka a zjistili jsme, jaké má brusinkový čaj účinky.
Záleží, co očekáváte
Nejčastěji užíváme brusinky na problémy močových cest. V takovém případě má brusinkový čaj účinky močopudné a tím pádem čistící. Podle všeho by také měly brusinky bránit tomu, na stěnách močových cest ulpívaly bakterie způsobující zmíněné potíže. Z jiného úhlu pohledu mají brusinky spoustu antioxidantů a vitamínu C, podporují tedy naši obranyschopnost a vedle toho jsou prospěšné i na kosti a klouby.
Mějte ale na paměti, že jakýkoli čaj obecně nikdy nebude mít takové účinky, jako doplňky stravy. Jedná se o výluh do vody z pár gramu dané bylinky, zatímco tinktury, nebo třeba kapsle obsahují účinné látky více. Čaj proto berte jako doplňující prostředek.
Co se týče brusinkového čaje, poslouží spíš jako chutný zdravý nápoj, který můžeme konzumovat teplý i vychlazený. Rozhodně s ním ale nešlápnete vedle, když ho budete při potížích popíjet - jen se nespoléhejte pouze na něj.
Hledejte řešení svého konkrétního problému
Jestliže vás trápí močové cesty, vybírejte mezi bylinnými přípravky a doplňky stravy na urologické problémy. Pokud chcete spíš podpořit imunitu, je pro vás lepší produkt na to určený. Většinou se moc nevyplatí chtít od jedné věci univerzální řešení na všechno - sice si neuškodíte, ale ani výrazně nepolepšíte.
Doplňky stravy s brusinkami na imunitu mívají pestré složení, které působí na několika frontách. Výborné výsledky má třeba i šípek, černý bez, echinacea, z vitamínů hlavně vitamín C a vitamín D. Vsadit můžete i na zinek a selen. Protože každá z těchto látek působí trochu jinak, skvěle se navzájem doplňují a podporují.
Jak správně připravit brusinkový čaj
Možná vás to udiví, ale není to zase tak snadné. Přesněji řečeno v našich končinách neseženeme ideální surovinu. Brusinky, které se prodávají v každém obchodě, jsou plody klikvy - tedy jiného botanického druhu. Navíc jsou proslazené a upravené tak, aby měly dlouhou trvanlivost. Na čaj, který má alespoň trochu působit, vhodné nejsou.
Brusinky, které najdeme v lese, už jsou na tom lépe. Jenže jejich sezóna je krátká a rostou vzácně. Opět nejsou dostupné každému.
Nejlepším řešením je proto brusinkový čaj již předem namíchaný a porcovaný v sáčcích, nebo sypaný. I tady ale hraje roli kvalita suroviny a výrobce. Je ale fajn, že brusinky bývají doplněné o další močopudné bylinky a navíc má takový čaj celkem nízkou cenu.
Když pomineme obtížnost sehnání dobrých brusinek, můžete vyzkoušet velmi chutný brusinkový nápoj. Čerstvé brusinky rozmixujte tyčovým mixérem s trochou vody, citronové šťávy a medu. Nechte vylouhovat a přeceďte (nebo ne, podle toho, co je vám milejší), a dořeďte podle chuti vodou. Stejným způsobem si můžete vyrobit třeba šípkový nápoj.
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč