Víte, co to je antioxidant? Přehledné vysvětlení, díky kterému vám to bude jasné
Ve všech článcích se píše to samé: „Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům a oxidačnímu stresu. Volné radikály jsou přitom škodlivé pro naše zdraví.“ Pokud chcete skutečně pochopit, co to je antioxidant, a tedy co uvedená definice znamená, stačí věnovat nám 3 minuty a číst dál.
Dostatečný příjem antioxidantů je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pomáhají nám udržovat tělo ve formě, chránit ho a podílejí se i na zpomalování stárnutí. Pro pochopení antioxidantů je ale třeba nejprve poznat jejich protivníky – volné radikály a oxidační stres.
Zaprvé: Volné radikály a jak fungují
Volné radikály jsou malé nestabilní částice v našem těle, které se v organizmu tvoří přirozeně. Jsou zvláštní tím, že obsahují nespárovaný elektron a jsou schopné existovat samostatně. Volný radikál přitom může volný elektron buď předat jiné molekule, nebo od ní naopak další elektron přijmout. A tím může v těle nechtěně způsobit „nepořádek“ a poškození buněk.
Volné radikály jsou pro fungování lidského organizmu důležité. Využívá je například imunitní systém.
Zadruhé: Oxidační stres tělu škodí
Pokud panuje rovnováha mezi volnými radikály a látkami, které je dokáží včas z těla odstranit (antioxidanty), je všechno v pořádku. Komplikace nastává, pokud je volných radikálů „víc, než je zdrávo“. Poté zůstávají v organizmu a mohou poškozovat buňky, tkáně a přispívat k rychlejšímu stárnutí. Na vině může být nesprávný jídelníček, nedostatek antioxidantů, znečištěné ovzduší, kouření, toxiny, vysoký příjem alkoholu, infekce a další důvody. Zpravidla se ale jedná o jejich kombinaci.
Oxidační stres nezaměňujte s tím chronickým. Jedná se o dvě zcela odlišné oblasti. I když tělu neprospívá ani jeden.
Zatřetí: Co to je antioxidant
Pojem „antioxidanty“ nám hned napoví, že se jedná o látky, jejichž pozitivní vliv souvisí se schopností bránit „oxidaci“, respektive oxidačnímu stresu. Stejně jako vznikají v těle přirozeně volné radikály, dokáže si organizmus vytvářet i vlastní antioxidanty. Jejich množství je ale možné zvýšit i stravou – skvělými zdroji jsou například bobuloviny, ale také další druhy ovoce, zelenina, zelený čaj nebo hořká čokoláda.
Mezi látky schopné chránit před oxidačním stresem patří například vitamín C, selen nebo zinek.
V případě nerovnováhy je nejvhodnější zvýšit příjem antioxidantů a zároveň se snažit snížit zdroje volných radikálů. S prvním z uvedených mohou pomoci mimo jiné i doplňky stravy.
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč