Kdy užívat zinek? Pro podporu imunity i plodnosti
Zinek je minerál, který se v těle podílí na mnoha funkcích. Přestože tělo zinku nepotřebuje velké množství, jeho nedostatek může mít dopady. Zinek je známý především pro svůj přínos při podpoře imunity, ale jeho účinky jsou mnohem širší – od pomoci při udržení normálního stavu pokožky po podporu reprodukčních funkcí. V tomto článku se zaměříme na to, kdy užívat zinek a přiblížíme si 4 hlavní oblasti jeho působení v organismu.
Zinek a podpora imunity
Zinek patří mezi minerály podporující správnou funkci imunitního systému, protože hraje důležitou roli v produkci a aktivaci imunitních buněk. Ty přitom pomáhají tělu bojovat proti škodlivým mikroorganismům. Přispívá také k ochraně buněk před oxidačním stresem a před volnými radikály.
Podpora imunity je zvláště důležitá během zvýšené fyzické či psychické zátěže.
Krása začíná uvnitř
Zinek se často označuje jako minerál krásy, protože má pozitivní vliv na pokožku, vlasy a nehty. Jako antioxidant podporuje regeneraci (nejen) kožních buněk. Podílí se také na snižování aktivity mazových žláz a pomáhá tak regulovat tvorbu kožního mazu.
Vliv zinku ocení v této souvislosti zejména ti s mastnou nebo problematickou pletí.
Díky své roli při syntéze keratinu zinek zároveň podporuje růst, pevnost a odolnost vlasů i nehtů.
Metabolismus živin
Další oblastí, kterou je třeba ve spojitosti se zinkem zmínit, je jeho role při získávání energie z potravy díky vlivu na metabolismus živin včetně:
- sacharidů,
- bílkovin,
- tuků,
- a vitamínu A.
Zinek je skvělou volbou i v případě, že je třeba podpořit mentální výkon. Přispívá totiž k normálním rozpoznávacím funkcím jako paměť a koncentrace.
Reprodukční zdraví a hormonální rovnováha
V neposlední řadě zinek přispívá k udržování normální hladiny testosteronu v krvi a má tak pozitivní vliv na plodnost a další oblasti propojené s tímto hormonem. Na funkci pohlavních buněk se podílí i díky svým účinkům souvisejícím s tvorbou DNA a procesem buněčného dělení.
Jak a kdy užívat zinek?
Zinek je možné pomocí běžného jídelníčku získat z různých zdrojů, například:
- masa (hovězí, vepřové, drůbeží),
- vajec,
- mléka a sýrů,
- celozrnných výrobků, ořechů a semínek,
- mořských plodů.
Doporučený denní příjem zinku závisí na věku, pohlaví a dalších individuálních faktorech. Například u dospělých žen se jedná o 7 mg za den a u mužů 10 mg za den. U žen tato hodnota roste mimo jiné v období těhotenství a kojení.
Při nedostatku přírodních zdrojů zinku v jídelníčku je možné zvážit jeho zařazení v podobě doplňků stravy.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč